آموزش آنلاین فرصت های برابر آموزشی برای همه

  

انانت (Anant Agarwal) در مقاله‌ی در سایت Huffington post، راجع به آموزش آنلاین می‌نویسید:

 

"میزگردی که چند ماه پیش در مجمع جهانی اقتصاد در داووس برگزارشده بود؛ بیل گیتس از مایکروسافت یا لارنس از دانشگاه هاروارد ستاره‌های مجلس نبودند، بلکه خدیجه نیازی، دختری ۱۲ ساله از لاهورِ پاکستان بود که با حرف‌هایش حاضرین را به تعجب آورده بود. او از روندی صحبت می‌کرد که می‌تواند آموزش را متحول کند. او یکی از میلیون‌ها نفری است که با گذراندن یکی از دوره‌های مُوک (دوره‌های آموزشی آنلاین توسط دانشگاه مختلف دنیا از طریق انترنیت ‘MOOC’) بر دانش خود افزوده بود.

 

هرچند که خدیجه یک استثنا است، و توانسته بود که در ده‌سالگی یک دوره آموزشی آنلاین در مورد هوش مصنوعی را با موفقیت پشت سر بگذارد؛ ولی هرچقدر هم که خدیجه بااستعداد باشد، این واقعیت را برجسته می‌کند که موک‌ها می‌توانند برای دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی و صنف دوازدهمی‌ها مناسب‌تر باشند تا برای دانشجویان دانشگاه‌ها.

 

پدیده‌ی آموزش آنلاین هرچند که عمر زیادی ندارد ولی در آموزش‌های عالی تحولِ زیادی ایجاد کرده، موانعی همچون آزمون‌های کنکور دانشگاه‌ها و شهریه‌های سر به فلک کشیده که میلیون‌ها نفر را از دسترسی به آموزش محروم می‌کند، از بین برده است. اما برخی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های دانش‌آموزان، مربوط به نوجوانان دبیرستانی هست. مانند خدیجه نیازی یا مایگانبایر، ۱۵ ساله از مغولستان است که در آموزش آنلاین edX در دوره مدارهای الکترونیک نمره بسیار بالاگرفته است- edX یک پلتفرم آموزش آنلاین است که توسط موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه هاروارد راه‌اندازی شده است. استعداد و میل به یادگیری این افراد بسیاری از همتایان ثروتمند در کشورشان را شرمنده کرده است، اما ماجرای آن‌ها پیامد‌های بسیار گسترده‌تری دارد."

 

در ادامه، ما تعدادی از وب‌سایت‌های معتبر آموزشی را که مربوط به دانشگاه‌های معتبر دنیا است لیست می‌کنیم:

 

وب‌سایت آموزشی مکتب خانه(فارسی):

این وب‌سایت مربوط به "دانشگاه صنعتی شریف" ایران می‌باشد. ویدیوهای آموزشی این سایت درواقع همان کلاس‌های رسمی خود دانشگاه برای دانشجویانش است که به‌صورت منظم فیلم‌برداری شده و در وب‌سایت مکتب‌خانه به‌صورت رایگان برای همه در دسترس قرار داده‌شده است. رشته‌های مانند فیزیک کلاسیک، فیزیک کوانتوم، مدارهای مخابراتی، ریاضی، اقتصاد، مکانیک کوانتوم و... در این کلاس‌ها تدریس شده است.

 

وب‌سایت آموزشی کلاس درس(فارسی):

وب‌سایت آموزشی "کلاس درس" که بر اساس نظام آموزشی ایران درس‌ها را پی می‌گیرد دارای بیش از۴۲۰ویدیوی آموزشی (همین‌طور تعداد ویدیوهایش در حال افزایش) در موضوعات مختلف مانند ریاضی، فیزیک، هندسه و زیست‌شناسی برای دوره لیسه و دانشگاهی است. برای اطلاع از آخرین ویدیوهای اضافه‌شده، اخبار کلاس درس و ارتباط مستقیم می‌توانید به صفحه‌ی فیسبوک کلاس درس بپیوندید. همه ویدیوها برای همگان به‌صورت مجانی قابل دانلود است.

 

وب‌سایت آموزشی خان اکادمی(فارسی-انگلیسی):

وب‌سایت آموزشی "خان‌اکادمی" یک وب‌سایت آموزشی رایگان به زبان انگلیسی است. و تقریباً در همه رشته‌ها مطالب ناب آموزشی دارد. جدیداً ویدیوهایش به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه می‌شود. ازجمله به فارسی. یکی از معروف‌ترین وب‌سایت‌های آموزشی بخصوص برای دانش آموزان پیش‌دانشگاهی و لیسه است.

 

وب‌سایت دانشگاه هاروارد آمریکا(انگلیسی):

از طریق این وب‌سایت می‌توانید ویدئوهای رایگان دوره‌های آموزشی دانشگاه هاروارد آمریکا را ببینید. موضوعات این دوره‌ها شامل تاریخ، ادبیات انگلیسی، علوم کامپیوتر و موضوعات علمی دیگر می‌باشند.

 

وب‌سایت آموزشی کورس ارا(انگلیسی-فرانسوی):

"کورس ارا" طی همکاری با بیش از ۷۰  دانشگاه و سازمان آموزشی برتر دنیا، کلاس‌هایی را به‌صورت آنلاین و رایگان ارائه می‌دهد که هزاران دانشجو از سراسر دنیا در این کلاس‌ها شرکت می‌کند. بعد از سپری کردن دوره آموزشی و در صورت موفق شدن در آزمون‌های آنلاین؛ مدرک همان دوره آموزشی هم به دانشجویان اعطا می‌شود. این مرکز در موضوعات گوناگون کلاس‌های آنلاین برگزار می‌کند، ازجمله: علوم انسانی، تجارت، پزشکی، بیولوژی، ریاضی، کامپیوتر و بسیاری دیگر. هرکسی می‌تواند در این کلاس‌ها ثبت‌نام کند و با دیگر دانشجویان به‌صورت تعاملی در کلاس شرکت کنند.

 

وب‌سایت موسسه آموزشی توانا(فارسی):

موسسه آموزشی توانا یکی دیگر از وب‌سایت‌ها آموزشی آنلاین به زبان فارسی است. موضوعات آموزشی این وب‌سایت بیشتر علوم انسانی هست. کلاس‌های در مورد حقوق بشر، دموکراسی، حقوق زنان، روزنامه‌نگاری و خیلی از موضوعات دیگر را برگزار می‌کند. اساتید این کلاس‌ها ایرانیان مقیم خارج هستند که در دانشگاه‌های مختلف دنیا و یا داخل ایران مشغول تدریس و یا تحقیق می‌باشند.

 

وب‌سایت آموزشی پی اچ ای تی(فارسی) (Phet):

پی اچ ای تی یک سایت آموزشی خاصی است که مربوط به دانشگاه کلرادوی آمریکاست. پی اچ تی شبیه‌سازی‌هایی سرگرم‌کننده، تعاملی و مبتنی بر پژوهش را به‌طور رایگان ارائه می‌کند. و بخش زیادی از شبیه‌سازی‌شده‌ها به فارسی ترجمه‌شده‌اند و به‌راحتی قابل‌استفاده می‌باشند

برای کمک به دانش آموزان برای درک تصویری مفاهیم، شبیه‌سازی‌های پی اچ ای تی با استفاده از تصاویر و کنترل‌های حسی مانند مهارت کلیک کن و جابجا کن، و کلیدها چیزهایی که برای چشم انسان قابل‌دیدن نیست را به تصویر می‌کشند. برای تشویق هر چه‌بهتر کشف کمی مفاهیم، شبیه‌سازی‌ها ابزارهای اندازه‌گیری ازجمله خط کش، کرنومتر، ولت‌متر و دماسنج را در اختیار می‌گذارند. همزمان با استفاده کاربر از این ابزارهای تعاملی، پاسخ‌ها فوراً به تصویر کشیده شده بنابراین رابطه علل و معلول به‌طور مؤثر به تصویر کشیده می‌شود و همین‌طور نمایشی از ارتباطات چندجانبه(حرکت اجسام، نمودارها، بازخوانی اعداد و غیره) نمودار می‌شود.

 

مدرسه روزنامه‌نگاری بی‌بی‌سی(فارسی):

هدف مدرسه روزنامه‌نگاری بی‌بی‌سی آموزش خبرنگاران بی‌بی‌سی است. ولی خواندن و مطالب و مقالاتی خیلی خوب و کاربردی که در این وب‌سایت منتشرشده است را؛ شما هم می‌توانید ازش استفاده کنید. مقالاتی راجع به دستور زبان، نکات خیلی کاربردی روزمره برای درست نوشتن و درست حرف زدن زبان فارسی و همین‌طور مقالاتی برای ترجمه و فن ترجمه وجود دارد.

 

وب‌سایت آموزشی دانشگاه گرونُبل(فرانسوی):

این وب‌سایت مربوط به دانشگاه گرونُبل فرانسه هست. بخش زیادی از کلاس‌های این دانشگاه را به زبان فرانسوی می‌توانید به‌صورت پادکست‌های ویدیوی دانلود کنید. پادکست‌های ویدئویی، درواقع فیلم‌برداری شده از کلاس‌های رسمی خود دانشگاه برای دانشجویانش است که به‌صورت مجانی در دسترس عموم قرار داده‌شده است. موضوعاتی از قبیل فیزیک کلاسیک، فیزیک کوانتوم، الیکترومقناطیسم و ده‌ها موضوع علمی دیگر را می‌توانید از طریق این وب‌سایت پی بگیرید.

 

شبیه‌سازی شده‌ها برای علوم تجربی(فرانسوی):

برای فهمیدن درس‌ها و مطالب مضمون‌های ساینسی؛ این شبیه‌سازی‌شده‌ها به معلمین کمک می‌کند که مطالب پیچیده و غیرقابل فهم را به زبان ساده برای دانش آموزان توضیح بدهند. شبیه‌سازی‌شده‌ها برای دانش آموزان ابتدائی، متوسطه و لیسه طراحی‌شده است.

 

 

 

 

Go to top